معرفی بسیج به جهان با راهیان نور و اردوهای جهادی

اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی از فعالیت های عمده بسیجیان سراسر کشور در ایام تعطیلات عید نوروز می باشد تا ضمن آشنایی با جهاد شهدا، جانبازان و ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس، به جهاد خدمت رسانی و خودسازی در اردوهای جهادی برای پیشرفت کشور و نظام اسلامی ایران گام بردارند و بتوانند با معرفی الگوی مناسب برای حکومت جهانی اسلام، برای ظهور حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه الشریف زمینه سازی کنند.

پایگاه اینترنتی بسیج در گفتگوی اختصاصی با جناب آقای دکتر احمد اسفندیاری معاون روابط بین الملل بسیج به بررسی نقش و تاثیرات اردوهای راهیان و اردوهای جهادی بسیج بر امور بین الملل و دیگر کشورها در راستای اهداف انقلاب اسلامی پرداخته است.

http://basij.ir/attachment/4855076.jpg         بسیج: چه جاذبه ای در راهیان نور وجود دارد که حتی افراد غیر مسلمان هم به دیدن این مناطق آمده و احساس تحول می کنند؟

دکتر اسفندیاری: راهیان نور و مناطق عملیاتی که به عنوان زیارتگاه های دفاع مقدس بازدید و زیارت می شوند مکان هایی هستند که در هشت سال دفاع مقدس محل نشست و برخاست رزمندگانی بوده که برای دفاع از ارزش ها جهاد کردند. الان اگر بررسی کنید کمتر وصیتنامه شهیدی را می بینید که گفته باشد ما رفتیم برای یک وجب خاک و شهید شده باشیم. اینها بیشتر برای دفاع از ارزش های والای اسلامی که به نوعی مورد احترام تمام بشریت است جهاد کردند چون تنها دین نزد خداوند، اسلام می باشد و اسلام تکمیل کننده دیگر ادیان است. این زیارتگاه ها محل عروج کسانی بوده که به دنبال ارزش های والای انسانی و در نهایت رسیدن به خدا بودند و معنویت حاکم بر این مناطق، جاذبه خاصی را برای همه افراد ایجاد می کند.

از بعد زندگی و انسانی هم شاهدیم که همه دنیا برای انسان هایی که برای دفاع از خاک و ناموس وطن و ارزش ها مبارزه کرده و جان خود را فدا می کنند، برای این شجاعت احترام قائل هستند اما دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران دارای خصوصیات ویژه ای بوده که شاید کمتر جنگ یا حادثه ای مانند آن اتفاق افتاده باشد. از لحاظ داخلی جنگ هشت ساله تنها جنگی بوده که در ۲۰۰ سال گذشته اتفاق افتاده و حتی یک وجب از خاک این کشور جدا نشده و باعث پیروزی مادی و معنوی کشور نیز شده است. جنگی که می توان گفت در نوع خود بی نظیر بوده و در واقع با کل استکبار و صهیونیسم انجام شده و صدام به نمایندگی از آنها می جنگید و ما از ۳۵ کشور اسیر داشتیم. این جنگ بین ایران و عراق نبوده بلکه از یک طرف صدام به نمایندگی از جبهه شیطان بوده و در طرف دیگر جمهوری اسلامی به نمایندگی از جبهه حق بوده و برای اسلام مبارزه می کرده است و این خود تاثیرگذار است.

الان هم در صحنه بین المللی شاهد هستیم که در سوریه هم همین طور است و بحث هایی که در سطح بین الملل و حتی دیپلماتیک مطرح می شود نشان می دهد یک طرف قضیه بحث اسلام و حق و مقاومت هست و یک طرفش شیطان و شیطان اکبر که می خواهند برای نابودی اسلام و انقلاب اسلامی ایجاد خطر کنند. از طرف دیگر ما هم برای اصل موجودیت اسلام با دشمن مقابله کردیم و جنگیدیم و اینها خود به خود معیارهایی است که در واقع باعث می شود هر انسان آزاده ای از هر جای دنیا که با شیطان و خوی شیطانی مشکل داشته باشد به مناطق عملیاتی بیاید. آنهایی که برای مبارزه با خوی شیطانی به این مناطق می آیند احترام خاصی قائل هستند و طبیعتا برای ایشان دارای جاذبه و معنویت است.

بسیج: معاونت امور بین الملل بسیج چه اقداماتی را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به سایر جوامع تا به حال انجام داده است؟

دکتر اسفندیاری: بخش های مختلف سازمان بسیج مستضعفین در این زمینه تلاش هایی داشته اند و معاونت روابط بین الملل بسیج که نوپا می باشد کار خود را به تازگی شروع کرده است و در کنار دیگر بخش های بسیج همچون معاونت فرهنگی، بنیاد روایت فتح، بنیاد حفظ آثار و … تلاش هایی را انجام داده است و تمام تلاش ما این است که حلقه وصل این عزیزان با نهادهای فعال در خارج از کشور باشیم.

موضوع دیگر فعالیت این معاونت در زمینه فضای اطلاعاتی است که ان شاءالله در آینده ای نزدیک جشنواره مقاومت بیداری بین المللی در حوزه مجازی برگزار می شود و معاونت بین الملل قطعا باید به این سمت ها گام بردارد چون الگوی شهدای جبهه مقاومت حزب الله، مقاومت فلسطین، جهاد و دیگر مناطق در سال های اخیر، بسیج جمهوری اسلامی ایران می باشد و در واقع آنها شهدای ما هستند. لازم است حتی برای آنها هم برنامه داشت و در این راستا برای یادواره شهدای جهان اسلام هم برنامه ریزی هایی انجام شده است که به زودی اجرایی می شود. فعالیت دیگر معاونت در این خصوص، ترجمه و انتشار کتب و منابع به منظور معرفی و ترویج این فرهنگ می باشد.

بسیج: بازدید اتباع خارجی از مناطق عملیاتی و زیارتگاه های راهیان نور چگونه می باشد؟

دکتر اسفندیاری: این بازدیدها مرتب انجام می شود و با تلاش عزیزان در سازمان اردویی و راهیان نور بسیج برگزار می شود. بعضا افرادی از سراسر دنیا در قالب اردوهایی سازماندهی می شوند و به راهیان نور می آیند و برخی از مهاجرین که در جمهوری اسلامی زندگی می کنند و یا در دانشگاه ها و حوزه های علمیه ایران تحصیل می کنند به صورت انفرادی در راهیان نور شرکت می کنند.

بسیج: اردوهای جهادی با روشی که توسط بسیج اجرا می شود آیا در سایر کشورها نیز نظیر و سابقه ای داشته است؟

دکتر اسفندیاری: الگوی اصلی و اساسی بسیج برجسته از اسلام ناب است و ریشه کار بسیج از اعماق تاریخ، فعالیت پیامبران، سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در صدر اسلام و اهل بیت علیهم السلام گرفته شده است علی الخصوص در زمینه محرومیت زدایی و کمک رسانی به نیازمندان و کمتر جایی دیده شده است به این صورت که در کشور ما فعالیت می شود انجام پذیرد. این اردوهای جهادی می تواند الگوی خیلی خوبی برای دنیا باشد یعنی با رایزنی و همکاری دستگاه های مرتبط همچون امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات و… الگوی موثر و قابل تبعیت بسیج در همه زمینه ها را همانطور که حضرت امام خامنه ای فرمودند به دنیا معرفی کنیم.

بسیج: چگونه می توانیم الگوی اردوهای جهادی بسیج را به سایر کشورها عرضه کنیم؟

دکتر اسفندیاری: این الگو و گفتمان که برآمده از انقلاب اسلامی است را می توان در قالب های مورد استفاده همچون کتب، برنامه های مختلف، فیلم و … ارائه نمود مثل آنکه کتب یا آثار مکتوبی که موجود است ترجمه و منتشر شود که این فعالیت در دستور کار معاونت بین الملل بسیج عملی شده است.

نکته دیگر اینکه بتوانیم اردوهایی مانند برنامه های اردوهای جهادی را برای کشورهای دیگر برنامه ریزی و اجرا کنیم تا اردوهای جهادی از نزدیک به سفرای کشورهای مختلف در ایران و یا وزرای دیگر کشورها و فعالان تشکل های خارجی معرفی شود که در این زمینه برنامه هایی تدوین شده است و در سال جدید اجرایی خواهد شد.

برای برگزاری اردوهای جهادی متناسب با نیازهای کشورهای دیگر نیز برنامه ریزی کنیم که این اردوها در کشورهای دیگر توسط ما و مردم آن کشورها بصورت هدفمند برگزار شود. همانطور که بسیجیان جامعه پزشکی و مهندسین بسیجی در کشورهای مختلف و کشورهای آفریقایی با توجه به نیازمندی ها انجام خدمت می کنند.

فعالیت دیگر آشناسازی غیر ایرانی هایی است که در داخل کشور زندگی و یا در حوزه و دانشگاه تحصیل می کنند و می توان با برنامه ریزی، ایشان را در اردوهای جهادی داخل کشور مشارکت داد و از نزدیک با این الگو آشنا شوند تا وقتی به کشورهای خود برمی گردند بتوانند این روش اردوهای جهادی را به صورت بومی اجرا و فرهنگ جهاد خدمت رسانی را منتقل کنند.

بسیج: در صورت امکان خاطره ای را از راهیان نور و یا اردوهای جهادی بسیج نقل کنید.

دکتر اسفندیاری: از آنجا که دوران تحصیل و دانشگاه را در خوزستان بودم خاطرات زیادی از حضور عموم در راهیان نور وجود دارد.

یکی از دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه هیچ آشنایی با فرهنگ دفاع مقدس و بسیج نداشت و بعضا برخی برداشت های غلط را که از سوی رسانه های بیگانه عنوان می شد اظهار می کرد.

با دعوت بسیج دانشجویی و شرکت ایشان در اردوهای راهیان نور دچار تحول عجیبی شد و حتی جذب بسیج دانشجویی شد و بعدها خودش تعریف می کرد که من فکر می کردم نیروهای ارزشی و بسیجی خشک و بی منطق هستند همانطور که ضدانقلاب القا کرده بود ولی با شرکت در اردوهای راهیان نور به ماهیت ارزشی بسیجیان و روحیه خوب و مهربان آنها پی بردم.

این عزیز پس از آن خود یکی از مبلغان فرهنگ جهاد و شهادت شد و بانی برگزاری یادواره های شهدا و اردوهای راهیان نور می شد.

عزیزانی هم که از خارج کشور در سال های گذشته برای یک بار در اردوهای راهیان شرکت کرده اند و یا مهاجران غیرایرانی مسلمان نیز امروز مراجعه و یا پیغام می دهند که ما آماده ایم تا هر جا که جمهوری اسلامی بخواهد، در دفاع از اسلام و حقانیت اسلام و مقاومت بجنگیم.

مطلب پیشنهادی

گزارش نقض حقوق بشر در انگلیس و فرانسه روی میز دولت/ انتشار آمار جنجالی

معاون بسیج مستضعفین و رئیس انجمن جهانی حقوق بشر از اتمام تهیه گزارش نقض حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.