مشروح گفتگوی احمد اسفندیاری با خبرگزاری ایرنا:تهران و برنامه ریزی اقتضایی

تهران – رییس سابق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: تنها راه حل عبور از بحران ها و حوادث و سوانح احتمالی کلانشهر تهران داشتن برنامه اقتضایی مقابله با بحران و بخصوص امداد و نجات و عملیاتی کردن آن برنامه ریزی اقتضایی مدیریت بحران از سوی سازمان های امدادرسان است.
“احمد اسفندیاری” روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با تعریف برنامه ریزی اقتضایی در مدیریت بحران حوادث و سوانح احتمالی در کلانشهرهای بزرگ مثل تهران افزود: برنامه ریزی اقتضایی فرآیند برنامه ‌ریزی رو به جلو، در وضعیتی غیرمطمئن است، که در آن سازمان های امدادرسان و پاسخگو به بحران در خصوص سناریوها و اهداف اجرای آن برای امدادرسانی انواع حوادث احتمالی توافق نظر دارند.
وی اضافه کرد: با توجه به آنکه حوادث و سوانح به اشکال مختلف و شدتهای گوناگون بروز می کنند، بالطبع برنامه های مواجه و پاسخگویی متفاوتی نیز می طلبند که این امر زمینه شکل گیری برنامه اقتضایی را فراهم آورده است.در این نوع برنامه ریزی اقدامات اصلی و مهم عملیات امدادرسانی طی کنترل و مدیریت حوادث و سوانح با یک برنامه ریزی کاملا منطقی و با مشارکت سازمانهای دخیل در امر بحران تهیه می شود و برای سوانح مختلف و شدتهای مختلف آن سوانح و همچنین زمان و مکان بروز آن سوانح ، سناریو های مختلفی از قبل تدوین و تمرین می شود..
رییس سابق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد:‌ برنامه ریزی اقتضایی شرایطی را فراهم می نماید تا در تمامی سطوح و در تمامی سازمانها، برنامه های مدیریت بحران در مراحل چهارگانه پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی و بازتوانی به صورت شفاف و گام به گام به اجرا درآید.
اسفندیاری اظهار داشت: در معنای دیگر می توان گفت که برنامه ریزی اقتضایی، هسته مرکزی برنامه ریزی در مدیریت بحران را به صورت ساده ارائه می نماید که این هسته مرکزی قابلیت توسعه به صورت برنامه های جامع مدیریت بحران را دارد و همانگونه که بیان شد مزیت این نوع برنامه ریزی آن است که در عین حال که می توان آنها را بسط و توسعه داد (قابلیت تبدیل نمودن به برنامه های تفصیلی را دارند) مانند برنامه های جامع مدیریت بحران، بسیار قطور و پیچیده نیست و امکان اجرایی شدنش نیز ساده تر می باشد.
وی گفت: شروط یک واکنش سریع و کارآمد اضطراری و استفاده از برنامه اقتضایی در مدیریت بحران به ویژه در زمان بروز یک سانحه، مهمترین اقدام واکنش سریع و کارآمد می باشد که برنامه ریزی، وجود منابع ذخیره (مالی، انسانی و مادی)،راهکاری برای تصمیم گیری‌های سریع و اتخاذ اقدامات اضطراری شروط اصلی آن هستند.
رییس سابق سازمان امداد و نجات کشور که سابقه ریاست سازمان بهزیستی کشور را نیز دارد افزود: هر چهار مورد یاد شده پیشگیری، آمادگی ، مقابله و بازسازی میزان آمادگی سازمان های امدادرسان را نشان می‌دهد و به هم وابسته هستند، یکی بدون دیگری امکان یک واکنش کارآمد را ممکن نمی‌سازد، با اینکه هنوز امکان تقویت وجود دارد، تمهدیدات مربوط به منابع ذخیره بسیاری از آژانس‌های سازمان ملل و غیردولتی به شکلی قابل توجه پس از بحران های اخیر بهبود یافته است.
اسفندیاری تاکید کرد: ‌این ظرفیت واکنشی تا زمان تصمیم‌ گیری برای اقدام می ‌تواند بدون استفاده باشد و محدودیت‌های سیاسی، مالی، ترابری، امنیتی و اداری از مواردی هستند که استفاده از منابع ذخیره را به تاخیر می‌اندازند.
وی افزود: سازمان های امدادرسان در طراحی برنامه اقتضایی مقابله با حوادث احتمالی شهر تهران باید با توجه به مقتضیات جغرافیایی، ژئو پولیتیکی پلوتیکی (جغرافیای سیاسی و انسانی)، زیرساخت های شهری و سایر شاخص های موجود در این کلانشهر را تهیه کنند و وظایف مردم، نهادها و دستگاه های مختلف دولتی و غیردولتی در این برنامه را مشخص و سناریوهای مربوطه رل تدوین کنند.
اسفندیاری ادامه داد: عدم وجود گروه های امداد و نجات به دلایل مختلفی چون درگیر بودن خود نیروهای امدادی به خانواده خودشان، قطع لوله های آب و شبکه برق، آتش سوزی ناشی از ترکیدن لوله های گاز و بسیاری مشکلات دیگر بر مشکل زلزله دامن زده و بحران را جدی تر می کند.
وی یکی از مشکلات در حوزه امداد و نجات را عدم تعریف علمی و واحد و یکسان میان دستگاه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلف تعریف‌های مختلفی از حوزه امداد و نجات دارند و باید ادبیات وتعریف علمی متناسب با وضعیت بومی و فرهنگی کشور در خصوص واژگان کاربردی در مدیریت بحران و امداد و نجات داشته باشیم.
اسفندیاری افزود: به طور مثال واژه امداد و نجات در جمعیت هلال احمر، اورژانس و سازمان آتش نشانی مفاهیم مختلفی را شامل می شود و هیچ کدام از این سازمان ها ادبیات واحدی برای این واژه و عبارت ها ندارند.
رییس سابق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: عملیات نجات شامل جستجو ودسترسی ودستیابی، تثبیت ورهاسازی، ارائه کمک ها و خدمات اولیه پزشکی وانتقال فرد آسیب دیده به مراکز درمانی و عملیات امداد به مجموعه کمک های اضطراری به آسیب دیدگان حوادث وسوانح شامل تغذیه و فراهم نمودن سرپناه اضطراری و امکانات زیستی می باشد که درمجموع از وظایف هر مجموعه یا دستگاهی است که می خواهد یک عملیات امداد و نجات صحیح واصولی انجام دهد، اما متاسفانه مادر این مورد بویژه نجات مشکل داریم و هماهنگی لازم وجود ندارد، در حوزه باید فرماندهی واحدی داشته باشیم.

مطلب پیشنهادی

پیام نوروزی دکتر احمد اسفندیاری

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول …

یک نظر

  1. عید سعید غدیر خم بر شما و همه عاشقان ولایت امام علی (ع) مبارک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.